SOLÁRNÍ TERMICKÝ
OHŘEV TEPLÉ VODY,
PŘITÁPĚNÍ A OHŘEV BAZÉNŮ

Proč využívat solární ohřev vody a jaké jsou jeho výhody?

Mnoho lidí neznalých problematiky často sdílí názor, že solární ohřev vody nebo solární kolektory obecně nejsou výhodné a nevyplácí se.  Tato technologie bývá velmi často zaměňována s fotovoltaickými solárními panely, které ovšem slouží pouze k výrobě přímé elektrické energie, a které si díky zdražující se podpoře ekologických zdrojů nezískali u veřejnosti příliš velkou oblibu, spíše naopak. Solární panely, případně solární kolektory, jsou určeny nejen k ohřevu teplé užitkové vody, ale také například k vyhřívání bazénů nebo vytápění prostor a jsou zcela jinou technologií, než jsou fotovoltaické solární panely.

V dobách, kdy se energie (plyn, elektřina i pevná paliva) neustále zdražují, se stává solární ohřev vody výbornou možností jak za tyto energie solárním ohřevem vody ušetřit. Díky rychlému technologickému vývoji, stoupající účinnosti solárních  kolektorů a jejich klesající ceně, se tyto technologie stávají dostupné většině z nás. Zatímco v dobách drahých starších plochých solárních kolektorů byl solární ohřev teplé vody záležitostí pouze nadšenců a ekologicky zaměřených lidí , tak v době levnějších a daleko účinnějších vakuových trubicových solárních kolektorů se tento typ ohřevu stává reálnou a dostupnou alternativou pro většinu z nás. Ohřev vody solárními systémy je rovněž vhodný např. pro chalupy či samoty, solární systémy jsou totiž řízeny řídící jednotkou a nepotřebují tedy příliš častý zásah člověka a dokáží fungovat i bez jeho dozoru.

Na rozdíl od rámových plochých kolektorů jsou moderní vakuové kolektory schopny teplo dodávat i při zatažené obloze nebo rovněž při nižší okolní teplotě, ale pouze v případě slunečného počasí. Tedy kromě pokrytí potřeby ohřevu vody ve 2/3 až 3/4 roku, dokáží ještě navíc vypomoci při vytápění v jarních a podzimních obdobích. Pouze v případě velmi nízkých teplot a zatažené oblohy je nutné použít i jiný doplňkový zdroj vytápění (tepelné čerpadla, kondenzační kotle a další zdroje tepla). Vakuové solární kolektory tedy nejsou pouze vhodnou ekologickou alternativou, ale zároveň i ekonomickou.

Proč jsou vakuové trubicové solární kolektory lepší než ploché solární panely?

Ve srovnání s plochými solárními panely jsou vakuové solární kolektory vysoce účinné s minimální životností 25 let. Za pomoci vakuových solárních kolektorů můžete dosáhnout maximálního výkonu a trvale těch nejvyšších solárních zisků a to především v zimních, jarních a podzimních obdobích (v létě dochází ke vzniku nižších přebytků). Díky tzv. „suchému napojení“ trubic systémem Plug-in (nepřímý ohřev), jsou tyto kolektory provozně považovány zavelme bezpečné. Solární panely typu „HEAT PIPE“ jsou uzavřené, tzn. že teplonosná kapalina cirkuluje ve sběrači kolektoru a nikoliv v samostatných trubicích. Velkou výhodou trubicových kolektorů je, že pokud dojde k poškození některé z trubic, je možné ji vyměnit. Tato výměna je jednoduchá a ekonomicky nenáročná.

Další nespornou výhodou těchto solárních panelů je, že přijímají i difuzní záření. Tzn. že celý systém funguje i v případě, že je nebe zatažené. Na rozdíl od plochých kolektorů mohou trubicové kolektory díky svým oblým tvarům trubic přijímat záření z více úhlů. Díky tomu může kolektor pracovat celý den (od východu slunce až do jeho západu) a pohlcuje záření ze všech stran a to i včetně odrazů. Pro středoevropské podmínky jsou tedy trubicové kolektory tou nejvhodnější variantou, která umožňuje téměř celoroční solární ohřev vody. Vždy se najdou nějaké fyzikální meze, ale ve srovnání s plochými solárními panely jsou ty vakuové daleko účinnější a dokáží přihřívat teplou užitkovou vodu i v zimních obdobích. Co se týká jarních a podzimních slunečných dnů, dokáží vakuové solární panely plnohodnotně ohřívat TUV stejně jako v letním období. Je to způsobeno tím, že na vakuové kolektory dopadá dostatek slunečního záření a nižší teploty již v tomto případě nehrají důležitou roli.

Jsme výhradním dodavatelem vakuových trubicových kolektorů, které bývají také často označovány jako solární panely pro solární ohřev vody, přitápění a ohřev bazénů. Doporučujeme a dodáváme výhradně vakuové solární panely (kolektory) výrobce Apricus, pokud ale budete mít zájem, dodáváme i klasické rámové ploché kolektory.

Hlavní vlastnosti vakuových trubicových kolektorů Apricus ETC:

  • Vysoce výkonný trubicový kolektor pro ohřev vody a přitápění
  • Vhodný pro rodinné domy i průmyslové objekty
  • Konstrukce extrémně odolná proti povětrnostním vlivům

Solární kolektory Apricus ETC jsou vhodné jak pro rodinné domy, tak i pro penziony, bytové domy a průmyslové objekty. Jsou dostupné ve 2 variantách, 20ti a 30ti trubicové.

Apricus ETC-20

  • Rozměry (VxŠxH): 2005 x 1496 x 136 mm
  • Špičkový výkon: 1342 W
  • Plocha apertury: 1,89 m2
  • Celková plocha: 3m2
  • Hmotnost: 63,5 kg
  • Objem výměníku: 550 ml
  • Doporučený průtok: 1,4 l/min (max 15 l/min)
  • Maximální provozní tlak: 800 kPa / 8 bar

Apricus ETC-30

  • Rozměry (VxŠxH): 2005 x 2196 x 136 mm
  • Špičkový výkon: 2014 W
  • Plocha apertury: 2,84 m2
  • Celková plocha: 4,4 m2
  • Hmotnost: 95 kg
  • Objem výměníku 790 ml
  • Doporučený průtok: 2 l/min (max 15 l/min)
  • Maximální provozní tlak: 800 kPa / 8 bar

TECHNICKÉ SPECIFIKACE

POUŽITÉ MATERIÁLY

Součást kolektoruSpecifikace materiálu
Vakuové trubiceMateriál: Borosilikátové sklo 3.3
Typ trubice: Dvojstěnná, skleněná
Rozměry: ∅58 mm vnější trubice; ∅ 47 mm vnitřní trubice;
1.8 m délka, 1.8 mm tloušťka vnější trubice
Materiál absorbéru: Selektivní vrstva
Absorptivita: >93 % (AM 1.5); Emisivita: <8 % (80 °C) Vakuum: P<5×10-3 Pa; Tepelná ztráta: <0.8 W/(m2 °C)
Heat Pipe trubiceMateriál: Měď vysoké čistoty zbavená vzduchových bublin (ASTM: C10200; DIN: OFCu)
Náplň trubice: netoxická kapalina (patentované složení vyvinuté společností Apricus)
Maximální kapacita přenosu tepla: 220 W
Provozní sklon: 20-80 ° Startovací teplota: ~30 °C
Výměník kolektoruMateriál: Měď (ASTM: C1100, DIN: ECu-58)
Materiál pájených spojů: BAg45CuZn
Maximální tlak: 800 kPa
Připojovací rozměr: vnitřní závit ¾”
Lamela pro přenos teplaMateriál: Hliník vysoké čistoty
Gumové součástiMateriál: HTV silikonová pryž (UV stabilní)
Montážní rámMateriál: Nerezová ocel třídy 439
Svorky trubicMateriál: Nerezová ocel třídy 316
Kryt sběračeMateriál: Hliník třídy 3003 potažený PVDF polymerem
Izolace sběračeMateriál: Skelná vata (<0.043 W/mK) Tloušťka: Průměrně >50 mm

CERTIFIKACE

StandardČíslo certifikátuOblast
AS/NZS 2712:2007100633Austrálie a Nový Zéland
AS 3688:2005 Watermark100633Austrálie a Nový Zéland
ISO9001:2008100633Celý svět
Solarkeymark011-7S2323REvropa
SRCC OG-10010001909USA

SOUČÁSTI KOLEKTORU

Sběrač a měděný výměník
Izolovaný box, ve kterém je umístěn měděný výměník, kterým koluje teplonosná kapalina. Výměník je navržen pro efektivní a zároveň spolehlivý provoz, protože obsahuje pouze 4 pájené spoje, což minimalizuje riziko jeho prasknutí.
Tlustá vrstva skelné vaty izoluje měděný výměník kvůli snížení tepelných ztrát. Izolace je navržena tak, aby odolala vysokým teplotám, které mohou v solárním kolektoru vzniknout.

Vakuové trubice
Vakuové trubice jsou vyrobeny ze dvou skleněných trubic, kdy obě trubice jsou v dolní i horní části svařeny dohromady. V prostoru mezi trubicemi je vytvořeno vakuum, které funguje jako téměř dokonalý izolant a zabraňuje tepelným ztrátám. Na vnitřní trubici je nanesena speciální absorpční vrstva, která absorbuje 95% slunečního záření a přeměňuje jej na využitelné teplo.
Hliníková lamela pro přenos tepla tlačí Heat Pipe trubici těsně k vnitřní skleněné trubici, což zvyšuje výkon kolektoru.

Heat Pipe trubice
Měděná trubice, která přenáší teplo z vakuové trubice do měděného výměníku. V Heat Pipe trubici je malé množství kapaliny, která se již při 30 °C mění na páru a přenáší tak teplo z celé vakuové trubice do výměníku v horní části kolektoru.

Montážní rám
Komponenty montážního rámu jsou vyrobeny z vysoce odolné nerezové oceli třídy 439, která je extrémně odolná vůči povětrnostním vlivům a zajistí tak dlouhou životnost rámu.

Navrhneme společně takový projekt,
který bude respektovat vaše přání a představy.
Naším cílem je vytvořit systém, který bude pracovat za vás
a bude dlouhodobě funkční.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
zpracováním osobních údajů